Periton Diyalizi İle Hayata Tutundu

Böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 kez hemodiyalize giren Fatma Doğan Periton Diyalizi ile hayata tutundu..

11 Şubat 2015 Çarşamba 21:22
Periton Diyalizi İle Hayata Tutundu
   Kütahya’ da yaşayan Fatma Doğan Böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 kez hemodiyalize girmekteydi. Damar erişimi hemodiyaliz tedavisinin bu hastalarda yapılabilmesi için zorunludur. Son zamanlarda FD’nin kateteri alarm vermeye başlamıştı. Bu nedenle diyaliz tedavisi yeterince yapılamıyordu. Bu nedenle D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisine damar erişimi sağlanması yani yeni kateter takılması için sevk edildi. Burada yapılan tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Kan üresi ve potasyumu iyiden iyiye yükselen Fatma Doğan’ın başka bir merkeze sevki planlanıyordu. Yani acil diyaliz yapılmazsa FD’nin potasyum yükselmesine bağlı kalbi durabilirdi. Hiçbir damar erişim yolu kalmayan FD’nin son bir kez Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Erim Gülcan ile görüşülerek sevki planlanıyordu. Dr. Gülcan FD’nin son bir şansının daha olduğunu belirtti. Bu da acil koşullarda da uygulanabilen akut aletli periton diyalizi yapılmasıydı. Periton diyalizi ekibi Doç. Dr. Erim Gülcan, Hem. Özlem Kabak ve Hem. Süreyya Özbay tarafından 10-15 dakika süren periton diyalizi kateteri takma işleminden hemen sonra akut aletli periton diyalizi tedavisi başlanan FD tedavinin 1. Gününde üre ve potasyum seviyeleri belirgin gerileme gösterdi. Ve böylece hayati tehlikeyi atlatan FD. Halen kronik periton diyalizi eğitimine devam etmekte olup, bundan böyle evinde kendi diyalizini yapmaya devam edebilecek.
   Bu konuda görüşüne başvurduğumuz Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Erim Gülcan “ Akut periton diyalizi damar erişimi sorunu olan hemodiyaliz hastalarında, acil diyaliz gerektiren ani gelişen böbrek yetmezliğinde, akut böbrek yetmezliği olan çocuk hastalarda ve tansiyonu düşük olan genel durumu bozuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda kullanılabilir. Akut periton diyalizi, aletle veya manuel (elle) yapılabilmekte olup, reçetelemesi hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Bu diyaliz şekli, genellikle başlangıçta 24 saat boyunca ( eğer Yoğun Bakım Ünitesinde yatıyorsa) 1-2 saatlik değişimler kullanılarak yapılmakta ve gerekirse sonraki günlerde değişim aralıkları 4-6 saatte bire uzatılabilmekte olup, bu arada hem üre gibi solütler hem de suyun yavaş uzaklaştırılması nedeniyle hastanın stabilitesini bozmamaktadır. Dolayısıyle mevcut hastamızda olduğu gibi gerekli durumlarda kullanıldığında akut (aletli veya manuel olarak) periton diyalizi hastanın hayatını kurtarabilmektedir. Sonuçta, bundan böyle hemodiyalize giren ve damara yolu erişimi zor olan hastaların başka merkezlere sevk edilmesi gerekmeyecek olup, akut periton diyalizi tedavisi merkezimizde yapılabileceği müjdesini de tüm hastalarımıza vermek isterim.” şeklinde konuştu.
   Fatma Doğan’a geçmiş olsun dileklerinde bulunan Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mithat Ekici “D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yine bir ilke imza atmıştır. Hocamızı ve ekibini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Zamana karşı yapılan bir uğraş ve çaba sayesinde hastamızın hataya tutunmasını sağlamışlardır. Artık Kütahya’da halkımızın hastanemize güvenmesi gerektiğini ve emin ellerde olduklarının bilmelerini belirtmek istiyorum. Çünkü Türkiye’de sadece birkaç hastanede yapılan işlem ve operasyonların çoğu D.P.Ü. Kütahya Evliya   Çelebi eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılmaktadır.” Dedi.
    Hayata tekrar tutunan Fatma Doğan ve Yakınları hayır duaları ederek şunları söyledi. “Eğer biz başka İllere gönderilmiş olsaydık ,zaten yolda geçen zaman bize yetmeyecek ve hastamızın organları çalışmayacak duruma gelecek ve belki de kaybedecektik. Allah Razı olsun Erim Hoca ve Ekibi bizlere fazlasıyla ilgilenip düştüğümüz kötü durumdan kurtardı. Hastanemizi ve Yöneticilerimizi Allah başımızdan eksik etmesin. Hiç bir yere gitmek zorunda kalmadan ilk müdahalemiz ve tedavimiz hastanemizde yapıldı. Bütün hastane çalışanları çok ilgilendiler, hepsinden tekrar tekrar Allah Razı Olsun” dediler.

 
Kütahyanethaber.com

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  en yüksek faiz veren bankalar