ÇOCUK KORUMA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen, koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilebilmesi amacıyla kurulan Çocuk Koruma Kanunu Kütahya İl Koordinasyon Kurulu Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

11 Ocak 2017 Çarşamba 23:21
ÇOCUK KORUMA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
 Kütahya Valisi Ahmet Nayir başkanlığındaki toplantı Valilik Toplantı Salonunda yapıldı. 
Toplantıya, Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İlçe Koordinasyon Başkanları (Kaymakamlar), Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Özel İdaresi Genel Sekreter vekili Murat Koyak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan ile İl Merkezi Koordinasyon Üyeleri katıldı. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, 2016 yılı çalışmalarının değerlendirileceği toplantının 2017 yılına ışık tutacağını söyledi. 
Katılımcılara Çocuk Koruma Kanunu ile toplantı hakkında bilgiler veren Vali Nayir, “Çocuk dediğimizde insanlık kadar eski bir olgudan bahsediyoruz ama çocuğa ait olan hususlar insanlık kadar eski değil. Çocuk hakları, çocuğun korunması, çocuk istismarının önlenmesi kavramları çok daha yeni kavramlar. 2005 yılında bizim ilk Çocuk Koruma Kanunu’muzun yürürlüğe girmesiyle birlikte mevzuatımızda daha geniş ölçüde yer tutmaya başlayan bir husus. Bu farklılık dolayısıyla hem kolluk içerisinde çocukla ilgili farklı birimler oluşturulmaya başlandı hem de adliye içerisinde mahkemeleri farklılaştırıldı. İhtisas alanına çevrilerek bu konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar daha etkili hale getirilmeye çalışıldı. Çocuk Koruma Kanunu’muzun uygulanmasına dair iki tane yönetmeliğimiz var. Onlardan bir tanesi Çocuk Koruma Kanunu’na göre verilen koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının uygulanmasına dair yönetmelik. Bizim bu koordinasyon toplantımız da bu yönetmeliğin gereği olarak ortaya çıkan bir uygulama. İl Koordinasyon, İlçe Koordinasyon, Merkez Koordinasyon diye belirlenen hususlar var. Buna dair belirlenen mevzuat çerçevesinde hem kanun, hem yönetmelik, hem ilgili yönergede bizlerin belli periyotlarla bir araya gelip çocuk konusunda yapılacak çalışmalarla ilgili kurumlar arası düşen görev dağılımının bir koordinasyonunu sağlama, varsa eksiğimiz onları tamamlama yönünde bir çalışma bizden talep ediliyor” diye konuştu.
4 merkezde yaklaşık bin kişiye eğitim verildiğini aktaran Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan, Vali Ahmet Hamdi Nayir’e çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Turan, “İl Koordinasyon Kurulu’nun kuruluş yılından itibaren İlçe Koordinasyonlarımız da aynı tarih itibariyle kurulması yönünde işlemler yapıldı. 2014 yılında il sekretaryası olarak bütün ilçelerimizi gezdik. Bu alanla alakalı Kütahya Merkez, Gediz, Emet, Tavşanlı ve Simav’da olmak üzere 4 merkezde yaklaşık bin kişiye eğitim verildi. 3 yıllık süre zarfında ilçelerimizde her 2 ayda bir koordinasyonlar yapıldı. Şuan ilimizde işleyişle alakalı sıkıntımız yok” dedi.
Konuşmaların ardından Kütahya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli Sosyal Çalışmacı Enver Akdemir ile Kütahya Çocuk Evleri Sitesi Müdürü Kadir Ergani tarafından ‘Vaka üzerinden yapılan değerlendirmeler, vakanın kuruma geldikten sonraki süreçler’ hakkında sunum yapıldı. 
Toplantıda, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na göre merkezi, il ve ilçe koordinasyonlarının çocuk koruma sistemi içinde etkin ve verimli işletilebilmesi, bilgi aktarımı gibi konularda standart sağlanması, gündem belirlenmesine ilişkin öngörü geliştirilmesi, sekretarya birimlerinin görevlerinin geliştirilmesi ile il, ilçe ve il, merkez arası bağlantının güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan ‘Çocuk Koruma Kanunu’na göre verilen koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilebilmesi amacıyla kurulan Merkezi İl ve İlçe Koordinasyonların çalışma, usul ve esasları yönergesi gereğince 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, uygulanışı, mevcut uygulamalar ve yasa gereği 2016 yılı içerisinde ilgili koordinasyon ve kurumlarca yapılan, gelecekte kuruluşlarca yapılması gereken iş ve işlemler Kütahya ili ve ilçeleri açısından değerlendirildi.

Haber: Yunus Daşdemir

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner132
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv