CHP AFYON MİLLETVEKİLİ KÖKSAL CUMHURİYETE İHANET ANAYASASINA HAYIR!

CHPAfyon milletvekili Burcu Köksal refaranduma neden hayır dediğini Kütahya Net ve Gazi Emet gazetesi için Yazdı.

01 Şubat 2017 Çarşamba 13:44
CHP AFYON MİLLETVEKİLİ KÖKSAL CUMHURİYETE İHANET ANAYASASINA HAYIR!
Bu Anayasa teklifiyle, üniter devlet yapısına sahip olan ve tüm kamu kuruluş ve örgütlenmesini de bu üniter yapıya göre yapmış olan devletimizin bu yapısı ne yazık ki riske girmektedir.
Başkana kararnameler yoluyla yasamaya ortak olma yetkisi verilip, aynı zamanda idari alanda sınırsız ve geniş idari düzenleme yetkisiyle, başkanın kararname çıkararak bu yetkisini kötüye kullanması vasıtasıyla pekâlâ eyaletler kurulup federasyonun altyapısı hazırlanabilecektir.
Bakın, Türkiye Cumhuriyeti üniter yapısı olan bir devlettir fakat siz bugünlerde bu üniter yapıyı da tartışmaya başladınız. Önce, Anayasa Komisyonunda Sayın Naci Bostancı 'Ülkede bir bölünme hayaleti var, bu hayalet kalksın, ademi merkeziyetçiliği yani tekçiliği yani üniter devleti tartışabiliriz' dedi, arkasından, geçtiğimiz günlerde mecliste Anayasa Komisyonu üyesi AKP Milletvekili İsmail Aydın ilk 4 maddenin de değişebileceğini söyledi.
Arkadaşlar, ilk 4 maddede neyi değiştireceksiniz? Devletin şeklini mi, niteliklerini mi, millî marşı mı, başkenti mi, neyi değiştireceksiniz?
İlk 4 madde değişmez.O ilk 4 maddeyi değiştirmenize Cumhuriyete inananlar, cumhuriyetçiler, bu ülkenin ve devletin bölünmez bütünlüğünü isteyenler, Başkomutan Atatürk'ün izinde yürüyenler asla izin vermeyeceklerdir.
Şimdi size soruyorum:
Bu Anayasa teklifiyle ülkemizdeki hangi sorunu çözeceksiniz?
Terörü mü bitireceksiniz? İşsizlere istihdam mı sağlayacaksınız? 4/C'li personele, yıllardır oyaladığınız taşeron işçiye kadro mu vereceksiniz? Kaşıkla verip kepçeyle aldığınız emeklinin, memurun, işçinin sorunlarını mı çözeceksiniz bu teklifle? Ne yapacaksınız? Kadına şiddeti, çocuk istismarını mı durduracaksınız? Emeklilikte yaşa takılanın, atama bekleyen öğretmenin, mühendisin ve sağlıkçının mağduriyetini mi gidereceksiniz? Neyi bitireceksiniz siz bu teklifle?
Bugüne kadar soruyoruz size hangi konuda yetki alıp da eksik kaldı yetkiniz? Hangi konuyu çözmek isteyip de eksik yetki verildiği için yapamadığınız bir şey oldu? Onun için mi bu teklifi getirdiniz? Hangi konuda eksik kaldınız? Yetkiniz hangi konuda eksikti? Her konuda halk size gerekli desteği verdi ama on beş senedir başaramadınız, beceremediniz. Bu ülkeyi teröre, işsizliğe, ekonomik sıkıntılara siz getirdiniz
"Şu an teröre, ekonomik krize, sınır ötesindeki savaşa rağmen ısrarla Anayasa değişikliği dayatmasını yapan bir iktidarı haklı bulmamız mümkün değildir. Halk da haklı bulmayacaktır sizi, halk da farkında. Yeni anayasa teklifi, içinde bulunduğumuz terör ve baskı ortamıyla ilgili hiçbir çözüm önerisi getirmiyor arkadaşlar. Bu ülkenin terör, yoksulluk, işsizlik, ekonomik sıkıntıları, bu gibi büyük sorunlarını çözmek bu anayasa teklifiyle mümkün değil.
Siz bu sorunları çözmek için bizimle beraber bu Mecliste var gücünüzle çalışmak varken, bir kişinin iradesi için, AKP'nin istikbali için, Tayyip Erdoğan'ın istikbali için bu dayatma, dikta, yıkım anayasasını getirmeye çalışıyorsunuz.
Bu, cumhuriyete ihanet anayasasıdır. Cumhuriyete ihanetin içerisinde cumhuriyetçiler olmayacaktır, Atatürkçüler olmayacaktır, vatanın ve bölünmez bütünlüğünü savunan hiçbir yurttaşımız olmayacaktır. Ülke istikbali için değil, sizin istikbaliniz için getirilen bu Anayasa'ya asla 'evet' demeyeceğiz.
Bana göre, bu Anayasa teklifi bir tek ses, tek nefes teklifidir. Bu teklifle, maalesef, bir ülkenin haktan, hukuktan, demokrasiden nasıl uzaklaştığını, insanların nasıl ötekileştirilip ayrıştırıldığını üzülerek görüyoruz.
Öyle yetkiler veriyorsunuz ki Türkiye’de âdeta bir kral yaratıyorsunuz. Bakın, güya, temel hak ve hürriyetler ve siyasi ödevlere ilişkin Cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi yok ama eğer bu Cumhurbaşkanı artan şiddet veya terör olaylarını gerekçe gösterip olağanüstü hâl ilan ederse...
Öyle ya, Cumhurbaşkanı bu teklifle istediği zaman olağanüstü hâl ilan edecek, istediği zaman Meclisi bile feshedecek. İşte bu olağanüstü hâl ilanından sonra hayatın hemen hemen her alanında kararname çıkarma yetkisine kavuşacak ve bu kararnameler ne usul ne de esas bakımından Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabi tutulmayacak. Yani ’Ben haksızlığa uğradım, ne yapacağım?’ diyebileceğiniz hiçbir yargı mercisi olmayacak
İŞTE tüm Bunlar için Hayır Diyecegiz. Vatandaşlarımıza da bunları anlatarak HAYIR demelerini sağlayacağız. Tüm Emetli Hemşerilerime gazeteniz vasıtasıyla Hayır’lı Günler Dilerim.
Haber: Yunus Daşdemir

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  en yüksek faiz veren bankalar