ETİ-MADEN’DEN EMET VE HİSARCIK’A BİR DARBE DAHA!

Zengin bor yatakları ile tanınan Emet ve Hisarcık ilçelerinin maden külfetine karşı devletten aldığı nimetlerin azlığı tartışılırken Maden kanununda ek 6.maddenin kaldırılması ile belediye paylarının düşecek olması yeni bir sorunla karşı karşıya kalmamıza neden oldu

10 Şubat 2016 Çarşamba 14:32
ETİ-MADEN’DEN EMET VE HİSARCIK’A BİR DARBE DAHA!
 Zengin bor yatakları ile tanınan Emet ve Hisarcık ilçelerinin maden külfetine karşı devletten aldığı nimetlerin azlığı tartışılırken Maden kanununda ek 6.maddenin kaldırılması ile belediye paylarının düşecek olması yeni bir sorunla karşı karşıya kalmamıza neden  oldu.

18 Şubat 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Maden kanunu ile ilgili değişiklikler yapılmasına dair kanunun 25. maddesinde EK-6.Maddenin iptali bor türevleri sebebiyle belediyelerin payını ciddi anlamda düşürdü. Bu kanunla düşen paylar sebebiyle 2015 yılında yapılans atıştan belediyelere 2016 yılında yatacak maden payları yüzde 70 oranında düşüyor.

İşte 2015 Şubat ayında resmi gazetede yayınlanan o kanun maddesi;

MADDE 25 – 3213 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “ile VI. Grup” ibaresi madde metninden çıkarılmış, altıncı fıkrasının son cümlesi ve ek 6 ncı maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Ek 6. madde ile belediyelere maden payı aktarımı düzenleniyordu.Bu kanunda Yıllık satış tutarının %02'i si oranında belediyelere maden payı ödeniyordu. Buda Emet ve Hisarcık belediyelerine 200 ila 250 bin tl arasında kaynak aktarımı demekti. Şimdi bu maddenin kaldırılması ile belediyeler 30 ila 40 bin gibi komik rakamalarda madne payı alacaklar.

Bir yıl önceki satışta hesaplanan pay, 3213 sayılı maden kanununda belirtilen Devlet hakkının ödeme zamanında ilgili belediyeye ödeniyordu. Net satışalardan binde2 olan amden apyının brüt binde 2’ye çıkarılması ve dahi payın artırılması için çalışılırken şimdi belediyelerimiz bu kaynaktan da yoksun hale geldi.

İki ilçe belediyesi,Emet Ak parti İlçe başkanı  Av.Mehmet Yağcıklı ve Hisarcık Ak parti İlçe başkanı  Salim Turası’ve teşkilatlarından  konunun Ak parti il başkanlığı ve Milletvekilleri düzeyinde Enerji bakanlığına aktarılması ve 2 ilçenin mağduriyetinin giderilmesi için çalışma yapılması talep ediliyor. 

ETİ MADENLE  DERDİMİZ VAR DOSYASINA BİR DERT DAHA EKLENDİ

 

            İlçelerde tarım ve hayvancılığı olumsuz etkiledği kadar geçmiş yıllarda sağlık konusunda da yöreye ciddi zararlar Veren  maden işletmeciliğini katkıları her geçen yıl azalarak  yok olma noktasına geldi.İşte Etimaden ile ilgili ilçelerde yaşanan sıknıtıların bazıları;

 

* 3. Fabrika yapılacak  diye 1000’e  yakın Emet ve Hisarcıklı gencimiz Kimya okumaya yönlendirildi. Trilyonluk  tarla istimlakları ile halk arsalara binlerce lira yatırdı. Sonuç 3. fabrika yapımı belirsiz bir zamana ertelendi.

* Sülfirik asit fb. Yapımı için hareket yok. Hem azda olsa  istihdam yaratnası hemde yollarımızda tehlike yaratan asit tankerlerinden  kurtulma adına beklenen Sülfirik asit fabrikası yapımında bir ilerleme yok.

* Arsenik oranları yüksek olduğu içni Emet ilçesine yeni bir içme suyu  getirme adına Köprücek suyunu ilçe halkına hizmet olarak getirdiği belirtilen Emetbor işletmesinin belediyeye su borcu 1.5 milyon tlye ulaştı. Enerji ürettiği halde Emet halkının hakkını görmezden gelen ve 10 yıl önce yanlış yapılan protokole dayanarak enerji bedeli ödemeyen Emetbor ilçeye su getirme maliyeti olan 1.2 milyon tlyi çoktan geri aldı.

* Merkezden alım teranesi ile Ankara merkezde kodaman şirketlerden makarnasına kadar alan müdürlük sadece Emet ve Hisarcık ilçelerine değil; tüm Kütahya ve ilçeleri esnaflarına  vuruyor. Gıda başta olmak üzere birçok alımını genel merkezden  yapan genel müdürlük Kütahya esnafına ekonomik anlamda darbe vuruyor.Üstelik kurumlar vergiside Ankarada ödenen işletmenin Kütahya geri dönüşü yok.

* En  yakın Eskişehir Kırkada lisesi bulunan genel müdürlük, Emet ilçesine lojman yapımını tasarruf tedbirlerine takıldığı gerekçesi ile yapmazken, her iki ilçede  de bir çakılı çivi bulundurmamaya devam ediyor.

*Her sene nakliyeci esnafımız ihale alıp alamayacağı derdini taşıyor. Emet ve Hisarcık ilçelerinde bulunan 250 kadar nakliyeci ihale takipe derken genel müdürlüğün  araç yaşında sıkça oynamaları ile sürekli borç batağına gidiyor.

*Ve şimdide maden payı… Zaten  maden kanuna göre önceki yıllarda net karının binde 2’sini belediyelere veren  işletme 8 Şubat 2015 nolu resmi gazetede yayınalan Ek 6. maddenin kaldırılması ile artık Emet ve Hisarcık ilçelerine de çerez parası verecek!Senede 200 bin ila 250 bin tl arasında pay alan belediyelerimiz 30 ila 40 bin  komik rakamlarda çerez payı alacaklar.

Kütahyanethaber.com

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • ahmet aydın 3 yıl önce yorumlandı

   bari yukarı yoncagactaki arazileri alsınlar ak veki̇lleri̇m

  • İsmail okan 3 yıl önce yorumlandı

   Zengin toprakların fakir bekçileri olarak yaşamaya devam etmek kutahyama düştü yazık çok yazık Allah Sabırlar versin.Milletvekillerimizin bundan haberi varmı acaba full çekmenin kazigimi acaba.

  • MİSAFİR: 3 yıl önce yorumlandı

   bencede cok üzülecek bi̇r konu degi̇l çünki̇ eski̇den bu pay dahada cok i̇di̇ ama akp hükümeti̇ düşürdü secmenleri̇ normal karsiladilar bunu zaten hay' hay normal karsilarlar.yeterki̇ akp hükümette dursun.

  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  en yüksek faiz veren bankalar