Bu Radyatörler %80 Enerji Tasarrufu Sağlıyor...

Dumlupınar Üniversitesi Yüzde 80'lere varan enerji tasarrufu sağlayan radyatör sistemleri geliştirdi...

01 Aralık 2015 Salı 11:50
Bu Radyatörler %80 Enerji Tasarrufu Sağlıyor...
  Makine Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden  Doç. Dr. Oğuz Arslan, Doç. Dr. Abdullah Akbulut yeni geliştirdikleri % 80’lere varan enerji tasarrufu sağlayan Radyatör Sistemi hakkında bilgi verdi.
  Yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Uygulamada hacim ısıtması için bilinen ısı transfer sistemleri, radyatör diye tabir edilen içerisinden sıcak suyun dolaştığı ve sahip olduğu ısı enerjisini kanatçık olarak adlandırılan genişletilmiş yüzeyden ısıtılan hacme verirler. Devrede dolaşan su, ısısını kazan ve kombi gibi bir kaynaktan almakta olup 65, 70, 90 oC gibi belirli bir sıcaklığa erişmekte, bir dolaşım pompası vasıtasıyla ısı transfer sistemlerine ulaştırılmakta ve bu ısıyı sıcaklığı 50, 55, 70 oC gibi belirli bir sıcaklığa düşerek ısıtılan hacme vermektedirler. Mevcut radyatör sistemlerinde sıcaklık farkı 10-20 oC dolaylarında olmaktadır. Bu sistemlerde, akışkan sıcaklığının değişimden dolayı ısının transfer edildiği yüzeylerde homojen bir sıcaklık dağılımı olmamakla birlikte, gerekli ısı enerjisinin elde edilmesi veya ikincil akışkana gerekli enerjinin verilmesi için daha fazla enerji kaynağı tüketilmekte, ayrıca sistemlerin çalışması esnasında dolaşım pompası uzun süre devrede kalarak daha fazla enerji tüketimine sahip olmaktadır.
  Mevcut proje ile ısı transfer katsayısı artırılarak daha etkin bir ısı transferi sağlanmaktadır. Ayrıca, ısı transfer yüzeylerinde homojen bir sıcaklık dağılımı elde edilmekte ve ısı transferi daha da etkinleştirilmektedir. Yeni geliştirilen radyatör sisteminde ise giriş ve çıkış sıcaklık farkı yaklaşık 2 oC olmaktadır. Bunlara bağlı olarak, gerekli ısı enersinin karşılanması için daha az enerji kaynak kullanımı ve dolaşım için gerekli pompa enerji tüketiminin azaltılmasıyla birlikte % 80’lere varan bir tasarruf sağlanmaktadır. Sistem, ısı gereksiniminin olduğu tüm uygulama alanlarında kullanılabilmektedir. Uygulama alanlarını kısaca bahsedilecek olunursa;

a)Sera ısıtması

b)Jeotermal kaynaklarında eşanjör üniteleri

c)Havuz ısıtma sistemleri

d) Karayolu-hava limanlarında önemli yerlerde kar-buz çözme sistemleri

e)Petrol taşıma hatlarında petrolün akıcılığının sağlanması için ısıtma sistemi olarak

f) Endüstriyel proses ısı ihtiyaçlarının karşılanmasında ve buhar kazanlarında” 

Haber: Yunus Daşdemir
Anahtar Kelimeler: tasarrufuenerjiradyatördpü

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  en yüksek faiz veren bankalar