VALİ NAYİR “DÜNYA ÇAPINDA BİLİM ADAMLARINA İHTİYACIMIZ VAR”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi’ni ziyaret etti.

11 Ocak 2017 Çarşamba 23:27
VALİ NAYİR “DÜNYA ÇAPINDA BİLİM ADAMLARINA İHTİYACIMIZ VAR”
 Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi’ni ziyaret etti. 
Okul müdürü Ahmet İren ve öğretmenler tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir’e, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger eşlik etti.
Vali Ahmet Hamdi Nayir, hazırlık ve 9’ncu sınıf öğrencilerinin Almanca ve Coğrafya derslerine katıldı. Öğrencilerle sohbet eden Vali Nayir gençlere nasihat vermeyi de ihmal etmedi.
“DÜNYA ÇAPINDA BİLİM ADAMLARINA İHTİYACIMIZ VAR”
Vali Nayir, “İlk ve ortaokul dönemindeki alışkanlıklarınızı artık bir kenara bırakacaksınız. Hayatı tanıma, anlama, olayları yorumlama, kişileri tanıma olarak bir başlangıçtasınız. Bundan sonraki hayatınızı daha farklı değerlendirmeniz lazım. Bu sıraların dostlukları ve arkadaşlıkları hayatınız boyunca devam edecek. Sosyal bilimler içerisinde coğrafyanın önemli bir yeri var. Bilimlerin birbirine yakın irtibatları var. Coğrafyasız tarihi anlamak, tarihi anlamadan günümüzü anlamak ve geleceğe yön vermek mümkün değil. Her sahada yetişmiş, bizim insanımızı, değerlerimizi bilen dünya çapında bilim adamlarına ihtiyacımız var. Bu yüzden doğru tercih yapmış, doğru yerdesiniz” dedi.
Sınıf ziyaretlerinin ardından öğretmenlerle bir araya gelen Vali Nayir, eğitim durumu ve okulun faaliyetleri hakkında bilgiler aldı, öğretmenlerin istek ve arzularını dinledi.
“İYİLERİN SAYISINI ARTIRMAK SİZİN GÖREVİNİZ”
Öğretmenlik mesleğinin sevilerek ve özveriyle yapılması gerektiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Çinli filozof, eğitimci ve yazar Konfüçyüs, ‘Eğer sevdiğin işi yaparsan, hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın’ diyor. Sevdiğiniz işi yaptığınız takdirde hayatınızı yorulmadan bitirme imkanına sahipsiniz. Öğretmenlik kolay bir görev değil, mesuliyeti ağır ve yorucu. Ancak sevildikten ve ideal uğruna yapıldıktan sonra tatmin duygusu en yüksek görevlerden biri. Sizlerden beklentimiz de işinizi severek yapmanız, çocuklarımızı çocuklarınız bilmeniz ve geleceğin mimarları olacak çocuklarımıza iyiden, doğrudan yana eğitim vermeniz. Sizlerin bir görevi de iyilerin sayısını artırmak. Yaşadığımız her hadise, her savaş, her bozgun, her açlık bize bunu gösteriyor. Bu yüzden eğitim ve öğretime katkı sağlayan herkesten beklentimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz. Hem merkezi yönetim, hem de yerel yönetim imkanlarımızla bizler eğitimin daha kaliteli olması için gayret sarf etmeye çalışıyoruz. Bu yalnızca bizlerin değil, öğretmenlerin de geleceği. Ülke olarak düşündüğümüzde hepimiz aynı gemideyiz bu yüzden bu işleri birlikte yürütmeliyiz. Dışarıdan gelen bir sosyolog, hukukçu, ilahiyatçı sizin sisteminiz içerisinde size bir şey veremez. O yapıyı bilmedikten sonra verdiklerinin hepsi eksik kalır. Bizim artık dünya çapında hukukçularımızı, sosyologlarımızı, öğretmenlerimizi yetiştirmemiz lazım” dedi.
Vali Ahmet Hamdi Nayir son olarak her şubeden bir sınıf öğrencinin bir araya geldiği konferans salonundaki öğrencilerle söyleşi yaptı. 
“AKLINIZI KİRAYA VERMEYİN”
‘Olayları, kişileri ve hayatı yorumlayabilmeniz için gri alanları da görmelisiniz’ diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Lise dönemi enerji dolu, hayatı tanımaya en müsait, sizlerin de artık çocukluktan, oyun çağından kurtulduğunuz, hayatı anlamaya yönelik en verimli olması gereken bir çağ. Şu zamanlarda öğrendiğimiz birçok husus birçok ilke ve düstur hayatınızın bundan sonraki kısmında size yol gösterici olacak, yön verici olacak. Dolayısıyla bu günlerinizi yalnızca önünüze konan dersler; tarih, coğrafya, Türkçe gibi dersler olarak görmeyin. Hayatı tanıma, hayatı anlama yönünde mevcut enerjinizle, mevcut analiz kabiliyetinizle değerlendirebileceğiniz en güzel zamanlar olarak düşünün. Çok farklı çevrelerden, farklı okullardan gelen, bir arada eğitim gören arkadaşlarınız olarak öncelikle insanı anlama yönünde, sonra olayları anlama ve onları yorumlama kabiliyeti yönünde bugünlerinizi en iyi şekilde değerlendirin. Bir kere şunu görün ve anlayın hayat siyah beyazdan ibaret değil. Bir hadise ya iyidir, ya kötüdür diye düşünmeyin; bir insan ya iyidir ya kötüdür diye hemen peşin bir hükme varmayın. Hayatın gri alanları siyah-beyaz alanlarından çok daha fazla. Dolayısıyla birçok olay, birçok kişi değerlendirilirken o gri alanlarını görmezseniz hayatı anlayamamış, olayları yorumlayamamış olursunuz. Bu çağlarda eğer bu düşünceyi alırsanız ilerde bir saplantınız, bir bağlantınız, sizi sınırlayacak bir düşünce yapısı içerisinde olmazsınız. Olayları yorumlama kabiliyetiniz daha iyi olur, bir yere kendi aklınızı emanet etmezsiniz. Olayı yalnızca bir yönüyle bakıp anlamaya çalışmanın sıkıntısı var. Bir kişide bir tane iyilik görüp bu adamın bütün yönleri iyidir derseniz, bir olayın bir tek sebebini bulup bu hadisenin sebeplerinin tamamı bundan ibarettir diye görürseniz eğer siz fotoğrafın tamamını görememiş olursunuz. Onun için hadiselere bakarken diğer alanları da, diğer alternatifleri de düşünmeniz lazım.  Bulduğunuz olayın bir parçası olsun, diğer parçalarına da bakmaya çalışın.  Yalnızca oradan hareket ederek bir sonuca vardığınız zaman hayatın tamamını görememiş olursunuz. Kişiler de böyle… Yalnızca iyi yönünü gördüğünüz kişinin bütün yönlerinin iyi olduğunu düşünürseniz yine yanılmış olursunuz.  Bu hiçbir zaman sevmenin ve nefret etmenin bir sebebi olmamalı. İnsanın hem iyi tarafları hem de kötü tarafları olacak. Olaylarda da aynı şekilde. Nefret ettiğimiz kişilerin çok iyi yönleri olabileceğini, bir yönlü görüp sonsuz sevdiğimiz kişilerin zaman zaman hata yapabileceğini düşünmemiz lazım. Gençlerimizi de bu yönde yetiştirmeliyiz” diye konuştu.
“SOSYAL BİLİMCİLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”
15 Temmuz’u meydana getiren faktörlerden biri de sosyal bilimlerde yaşanan eksiklik olduğuna dikkat çeken Vali Nayir, "Hayatı anlama, sebepleri ve kişileri anlamada daha kapsayıcı bir bakışla bakıp, bunu böyle çözebilmeniz lazım. Bu konuda da önemli görev bence sosyal bilimler alanında eğitim gören gençlerimize düşüyor. Eğer hayatı anlamada bizim problemimiz varsa, biz kendi yorumlama kabiliyetimizi karartmış, kendi irademizi başka birinin eline vermişsek çok büyük sıkıntılara sebep olur. Ne yaşadık 15 Temmuz'da? Bütün iradesini bir kenara bırakıp, alacağı emri bir noktaya bağlayıp, kendi aklını bir kenara koyup, hayatı, olayları her şeyi öyle değerlendiren bir güruhla karşılaştık değil mi? Halbuki biz doğru eğitim almış olsaydık, kişilerin hata yapabileceğini düşünseydik bu kadar körü körüne bağlanma olmayacaktı. Tüm bunların sonucu belki bizim yetiştiremediğimiz, ortaya koyamadığımız, eksikliğini duyduğumuz sosyal bilimcilerdir desek bu tespit hatalı bir tespit olmaz” dedi.
“FİKRİ HÜR, VİCDANİ HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER YETİŞTİRMELİYİZ”
Sosyal bilimlerin fen bilimlerinin gölgesinde kalmaması gerektiğinin altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Yıllarca ülkemiz, bizim seviyemizde olan ülkeler, en zeki beyinlerini fen bilimlerine yönlendirdiler ve büyük hata yaptılar. Öyle olmaması lazımdı. Bizim bir mühendise, pilota, doktora ihtiyacımız olduğu kadar iyi bir sosyoloğa, iyi bir tarihçiye, iyi bir hukukçuya, iyi bir ilahiyatçıya ihtiyacımız vardı. Çok zeki beyinlerimizi bu alanda kullanmamız lazımdı. Geçmişimize baktığımızda da bunu böyle görürüz. Biz tarihte bu alanları dolduracak, dünyaya hükmedecek çok iyi beyinler yetiştirmişiz. Zaman değişip her şey parasal karşılıklara dönünce bizim ailelerimiz de çocuklarımızı böyle yönlendirmiş. Tercihiniz çok doğru bir tercih. Bu yolda severek, faydalı olacağınıza inanarak, ülkenin geleceğinde önemli bir yer tutacağınızı bilerek devam etmeniz lazım. Eğitim – öğretimin şeklini ifade ederken, ‘Fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller’ diye hep bahsederiz. Burada aklımızı kullanmayı gerektiren, mutlaka muhakeme kabiliyetimizi işin içine koyup değerlendirmeye gerektiren ve olayın bütün yönlerini görmemizi gerektiren bir anlayışa sahip olmamız gerektiği ifade edilmek isteniyor” şeklinde konuştu. 
Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ilgiyle dinleyen öğrenciler söyleşi sonrasında Vali Nayir’e sorular sordu. Sohbet havasında geçen söyleşide Vali Ahmet Hamdi Nayir de öğrencilerin sorularına samimi cevaplar verdi.
Haber: Yunus Daşdemir

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv