ALTINTAŞ İLÇESİ ALTINTAŞ KÖYÜ SOSYAL TESİSİ HİZMETE AÇILDI

Kütahya İl Özel İdaresi, Altıntaş Köylere Hizmet götürme Birliği ile köy halkının katkılarıyla Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Altıntaş Köyü’nde hayata geçirilen Altıntaş Köyü Sosyal Tesisi hizmete açıldı.

12 Mart 2017 Pazar 01:06
ALTINTAŞ İLÇESİ ALTINTAŞ KÖYÜ SOSYAL TESİSİ HİZMETE AÇILDI
 Açılışa, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, Altıntaş Kaymakamı Musa Kazım Çelik, Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreter vekili Murat Koyak, Altıntaş İl Genel Meclisi Üyesi Saadettin Koşmaz, Altıntaş Köyü Muhtarı Mevlit Çelik, bazı köy muhtarları ile köy halkı katıldı.
Altıntaş Köyü Sosyal Tesisi’nin açılışında konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz köylerden gelen talep doğrultusunda üst yapı hizmetlerine hız verdiklerini söyledi. Yılmaz, “Köylerimizin tamamına yakınında altyapı sorununu bitirdik. Altyapı sorununu bitirince üst yapıda köylerimizin nasıl daha güzelleştiririz, ihtiyaçlar neler var köylerimizden gelen taleplere göre değerlendiriyoruz. Bu sene ilk defa uygulamaya koyacağımız halı saha yapıyoruz. Bunları yaygınlaştıracağız. Bu bölgede sıcak asfalt projemiz var. Bu sene sulama projesinde en önemli payı da bu bölgeye ayırdık. 6 köyümüze cazibeli bir su getirme çalışmamız var. Yaklaşık 1,5 milyon TL ödenek ayırdık” ifadelerini kullandı.
AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı ise, “Köylerde bu tür tesislerin yapılması gelenek ve göreneklerin devamı açısından önemli. Vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak adına her türlü hizmeti veriyoruz. Daha iyisi ve daha güzeli için çaba gösteriyoruz” dedi.
Köylerimizi şehir gibi yapma gayretindeyiz diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Biz artık alt yapıdan üst yapıya doğru gitmeye başladık. Köylerimizin yolları ve sularının üstüne sosyal ve sportif faaliyetlerini yürütebileceği alanlar da yapıyoruz. Gayemiz; köylerimizi şehir gibi yapmak. Şehirde var olan her şeyi köye de getirebilmek. Buradaki de ona hizmet edecek bir vesile olacak. Köylerdeki var olan imkanları artırdığımız zaman şehirlere göçü de önleyeceğimizi düşünüyoruz. Hedefimiz; köydeki nüfusu köyde saklayabilmek. Dolayısıyla buradaki imkanları artırırsak şehre gelme hevesini de biraz azaltmış oluruz diye düşünüyoruz” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından edilen dua ile Altıntaş Köyü Sosyal Tesisi hizmete açıldı. Altıntaş köylere Hizmet Götürme Birliği, Kütahya İl Özel İdaresi ve köy halkının katkılarıyla 150 bin TL maliyetli sosyal tesisin açılış kurdelesini Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, Altıntaş Kaymakamı Musa Kazım Çelik, Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz kesti.
Vali Ahmet Hamdi Nayir açılışın ardından sosyal tesiste incelemelerde bulunarak beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte köy halkıyla bir araya geldi. 
Altıntaş Köyü Muhtarı Mevlit Çelik, “Bu tesis devlet ve millet işbirliğiyle yapıldı. Tesise köy halkı olarak hepimiz sahip çıkmalıyız” dedi.

“ALTINTAŞ TARİHİNDE GÖRMEDİĞİ HİZMETLERİ ALDI”
Sosyal tesiste emeği geçen herkese teşekkür eden Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut Altıntaş’ın tarihinde görmediği hizmetleri son 15 yıl içerisinde aldığını söyledi. Karabulut, “Son 15 yıl içerisinde Altıntaş tarihinde görmediği hizmetleri almıştır. Havayolu, karayolu ulaşımı, hızlı tren ve bu yıl içerisinde Zafer Organize Sanayi Bölgesi kazandırıldı. 10 yıl önce hayalini kuramayacağımız yatırımlar gerçek oldu. 2017 yılı programı içerisinde 2 milyon 500 TL maliyetli güneş enerjisi tesisini önümüzdeki birkaç ay içerisinde ihale ediyoruz, 4 milyon TL maliyetli arıtma tesisimizi bu yıl içerisinde ihale ediyoruz. 3,5 milyon TL maliyetli taşkın projemizi bu yıl içerisinde ihale ediyoruz. 1 milyon 200 bin TL maliyetli bölünmüş yol projemizi ihale edeceğiz, ihale ettiğimiz yatırımların açılışını da en geç 2019 yılında yapacağız” dedi.
“14 MART’TA TANER YILDIZ GELİYOR”
2016 yılı yatırımlarının açılışını 14 Mart Salı günü Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız tarafından açılacağını aktaran Karabulut, “Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız 14 Mart’ta ilçemize gelerek Belediyemiz tarafından yapılan 1 milyon 800 bin TL’ye maliyetli düğün salonumuz ile 800 bin TL’ye mal olan yeni kaynak, yeni hat, yeni depo, yeni dağıtım şebekeleri ile içme suyu hizmetinin açılışını yapacak. Yıllardan beri hayalini kurduğumuz 1 milyon 200 bin TL’ye mal otogarın da açılışını yapacağız. 2016 yılı içerisinde yapmış olduğumuz 6 milyon TL maliyetli yatırımların açılışını yapacağız. Bu sene ihale edeceğimiz yatırımların maliyeti 9 milyon TL” ifadelerini kullandı.
“BU MİLLET HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK”
Halkın en iyi hizmeti hak ettiğine dikkat çeken İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “Altıntaş’ın siluetindeki değişimde istikrarlı bir hükümetin olmasının büyük payı var. Yerel yönetimlerde görev alan arkadaşlar olarak çok tecrübe edindik. Bu kesintili bir süreç olsaydı bu kadar yerinde ve zamanında göremezdik. Altıntaş’ımızın bütün köylerinin sorunlarını, ne yaptığımızı bilebiliyorum. Muhtarlarımızla yakın bir temas içerisindeyiz. Bu sene Sevdiğin Köyü’nde 3 megavatlık bir güneş enerjisi projemiz var. Özel İdaremizden buna 500 bin TL kaynak aktardık. Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) ile birlikte yapacağız. Bu Altıntaş’ın bir cazibe merkezi olmaya aday olduğunun ilk görüntüleri. Çünkü bu bölgeye yapılan yatırımlar beraberinde bir heyecan getiriyor. Bunların en başında havalimanı ile Zafer OSB Geliyor. Hızlı bir şekilde Altıntaş’ın altyapısını, imar planını gerçekleştirerek vatandaşlarımızın, yatırımcıların hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Geçen yıl 5 km’lik bir sıcak asfalt projemiz oldu. Şimdi Gökçeler’de bir sıcak asfalt projemiz var. Bütün köylerimize bunu yaymaya çalışıyoruz. Su projesini çok önemsiyoruz. Arsenik problemini önlemek için bir sistem kuracağız, eğer başarılı olursak Hisarcık ve Emet’te de uygulama şansımız olacak. Sıkı bir denetim altındayız. Bizi de denetleyen bir üst kademe var. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle kırsalda yaşayan insanlarımızın hayat standardının yükselmesi için çok önemli direktifleri var. Sürekli kontrol altındayız. Kütahya kurumsal olarak iyi bir noktada ama bu bizi asla şımartmıyor, daha fazla çalışacağız. 15 Temmuz kalkışması bize gösterdi ki bu millet her şeyin en iyisini hak ediyor” dedi.

“ALTINTAŞ CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
Altıntaş’ın yapılan yatırımlarla cazibe merkezi haline geleceğini vurgulayan AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, “Altıntaş’ın çehresi çok değişti. Bu topraklar tarihi geçmişi açısından zaferlerin kazanıldığı, ecdadımızın kanlarıyla sulandığı ve şehitlerimizin emanet bıraktığı topraklar. Biz buraya gelirken her zaman bu bilinç içerisinde geliyor ve hareket ediyoruz. Altıntaş gerçekten diğer ilçelerle kıyaslandığı zaman bir adım önde. Altıntaş’ta bir bereket var. Zafer Havalimanı için en uygun yer Altıntaş, yollar buradan geçiyor, hızlı tren istasyonu burada. Altıntaş sanıyorum ki ileride Kütahya’nın ya da Ege Bölgesi’nin merkezi olabilir. Geleceğe kararlı adımlarla ilerliyoruz. Aykırıkçı, Sevdiğin, Kızılcaören, İhsaniye arasındaki yol, Altıntaş’ın yükünü çok aşıyordu. Biz de Eti Maden Genel Müdürlüğü’nden 5 milyon TL’yi aldık, yol için kullanıyoruz. Zafer OSB için de koordineli bir çalışma yapıyor, her sorunlarında yanındayız. Biz bu toprakların çocuğuyuz, burada yapılan her şey bizleri mutlu ediyor, gururlandırıyor” diye konuştu.
“DEVLET MİLLET İŞBİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ”
Köyleri daha yaşanabilir hale getirme gayreti içerisinde olduklarına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, Altıntaş Sosyal Tesisi’nin devlet millet işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi. Sosyal tesisin kapısına kilit vurulmaması gerektiğinin altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Devlet olarak gayemiz, hedefimiz, faaliyetlerimiz insanımıza daha rahat yaşayabileceği ortamlar sağlayabilmek. Ülkemizi daha rahat hale getirmek, illerimizi, ilçelerimizi, köylerimizi daha yaşanabilir hale getirmek için herkes gayret içinde. Meclisimiz milletvekilleriyle, yürütmemiz başta Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız olmak üzere, merkezi yönetimimiz, valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız, yerel idarelerimiz, özel idarelerimiz olarak herkes bu gayeyi oluşturacak faaliyetler içerisinde bulunma gayretinde Bu faaliyet de bunlardan bir damla olarak köyümüze kadar gelmiş, sizlere hizmet edecek bir bina. Aynı zamanda güzel bir işbirliğinin de ürünü olarak devlet-vatandaş işbirliği, il-ilçe işbirliğinin de güzel bir örneği. Bu binanın varlığı kadar kullanılması önemli. Kapısında kilit olmadan, güzel işlere kapısını açmış vaziyette her faydalı toplantı, bir araya gelme için kullanıldığı zaman bu binalar yıpranmıyor. ‘İşleyen demir pas tutmaz, yuvarlanan taş yosun tutmaz’ misali buralar daha temiz, daha kullanılır halde kalıyor. Bizlerin size tavsiyesi buraları olabildiğince köy menfaatine, toplum menfaatine kullanmanız. Asıl hedef bu. Görev alan herkes bütün azmi ve gayretiyle sizlerin daha rahat edebilmesi için kafa yoruyor. Toplantılarımız, çalışmalarımız buna yönelik ve kapımız da herkese açık. Getireceğiniz yeni öneri ve tekliflere de açık pozisyondayız. Hamdolsun bütçe imkanlarımız da iyi. Düşündüğümüz iyi bir faaliyet varsa gerçekleştirecek durumdayız” diye konuştu.
Altıntaş Köyü’nün yetiştirdiği çini ustası İsmail Yiğit Vali Ahmet Hamdi Nayir’e günün anısına kendi koleksiyonundan olan ve dünyada başka bir örneği olmayan bir çini Mevlevi Sikkesi takdim etti. 
Çini sanatçısı İsmail Yiğit’e teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Altıntaş Köyü’nün  İsmail Yiğit gibi değerler yetiştirmeye devam etmesi gerektiğini söyledi. Vali Nayir, “Altyapıyı bitirdik artık üst yapıya sıra geldi. Üst yapı aslında kültürdür, insandır. Bu bina da bir altyapıdır. Altıntaş köyümüzden çıkmış İsmail Yiğit bu kadar kıymetli eserler çıkarabiliyorsa bu üst yapıya verilen kıymetin bir ölçüsü. Bu binalar üst yapıyı oluşturmaya yönelik çalışmalar yapmalı. Buradaki kişiler kendi kültürünü, tarihini, sanatını öğrenmeli ki üst yapıya destek vermemiz mümkün olsun. En önemli ihtiyaç duyduğumuz, birlik ve beraberliğimizi sağlayacak husus da o. Bize bölmeye ve parçalamaya çalışanların hedefi de üst yapının oluşmaması, kültürün kaybolup gitmesi. Bu binalar inşallah üst yapıyı oluşturacak tarih, kültür duygusunu yaşatır. Bir tane İsmail Yiğit olarak kalmaz, köyde devamını getirebilecek, yalnızca bu alanda değil, diğer alanlarda da kültürümüzü, tarihimizi ve sanatımızı yaşatabilecek başka fertlerin de yetişmesine buralar sebep olmuş olur. Buralar yalnızca cenaze ve düğün zamanlarında gelinen yerler olarak kalmasın, buranın kültürünü yaşatmaya yönelik bir araya gelindiği yerler olsun” diye konuştu.

Kütahyanethaber.com

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  en yüksek faiz veren bankalar